Měřící přístroje:

Multifunkční revizní přístroj Kyoritsu KEW 6016

Kyoritsu KEW 6016 je vybaven otočným přepínačem pro volbu funkce a vodotěsnými tlačítky pro volbu dalších funkcí. Ovládání přístroje Kyoritsu KEW 6016 je velmi jednoduché. Obsahuje vše potřebné pro revize elektrických rozvodů NN dle ČSN a navíc měření proudové chrániče narůstajícím proudem a uzemnění jak tří, tak i čtyřvodičovou metodou.

Vlastnosti přístroje Kyoritsu KEW 6016:

  • Kyoritsu KEW 6016 je kompaktní, mechanicky velmi odolný přístroj napájený bateriemi s možností ukládání naměřených výslednů do zálohované paměti. Uložené výsledky lze snadno přenést do PC pomocí infračerveného rozhranní přístroje a dodávaného infra-převodníku a dodávaného programu.
  • Přístroj Kyoritsu KEW 6016 je dodáván v měkké brašně, ve které může bých umístěn i po dobu měření. V brašně jsou umístěny měřicí kabely pro všechna měření i dvě pomocné sondy pro měření uzemnění.

Revizní přístroj Kyoritsu KEW 6016 měří:

  • izolační stav : 250, 500 a 1000 V 
  • přechodové odpory: proudem 200 mA od 0,01 Ω 
  • impedanci smyčky: 0d 0,01 Ω proudem až 6 A 
  • funkce nevybavení chrániče při měření smyčky technologiíATT bez ovlivnění chrániče
  • proudové chrániče: vybavovací čas a proud - měření postupným proudem i impulzem volitelné polarity 
  • dotykového napětí 
  • chrániče normální, selektivní, zpožděné i stejnosměrné 
  • vepočtený vypínací proud jističe nebo pojistky
  • uzemnění pomocí sond
  • sled fází v 3 fázové soustavě 
  • napětí sítě a frekvenci 

Další vlastnosti přístroje Kyoritsu KEW 6016:

  • záznam výsledků měření do paměti (1000 měření)
  • automatické vybití vedení po měření izolačního stavu 
  • indikace živého vedení a správnosti připojení na LCD 
  • ochrana proti přetížení při všech měřeních 
  • automatické přepínání rozsahů 
  • nevybaví proudový chránič při měření impedance smyčky! 
  • auto DATA HOLD - ponechá data na zobrazovači do následujícího testu. 
  • přepínání počátku měření v + nebo - periodě  
  • dobře čitelný textový a numerický zobrazovač pro hodnoty a hlášení 
  • velký LCD zobrazovač s podsvětlením 
  • Kyoritsu KEW 6016 komunikuje s PC přes infračervený port přístroje (adapter IrDa a program dodáván s přístrojem) 
  • krytí IP54 
  • brašna na přístroj a celé příslušenství přístroje Kyoritsu KEW 6016

 

Dodávka KEW 6016 obsahuje:

  • Přístroj KEW 6016
  • Testovací kabel s dálkovým spínačem KEW 7196A
  • Sada měřicích kabelů s krokosvorkami a hroty KEW 7188A
  • Sada kabelů pro měření rezistivity KEW 7228A
  • Zemní sondy KEW 8032 (2 ks)
  • USB adaptér se softwarem KEW Report KEW 8212-USB
  • Pouzdro na kabely
  • Brašna KEW 9142
  • Ramenní popruh KEW 9121
  • 8 x baterie LR6
  • Uživatelský manuál

 

RECENZE

Nový revizní přístroj Kyoritsu KEW 6016 a revize elektrické instalace podle ČSN 33 2000-6 

Společnost Kyoritsu po přístroji KEW 6010B rozšířila řadu svých přístrojů pro revize elektrických instalací o další univerzální revizní přístroj vybavený kombinací funkcí kompletního řešení pro oblast revizní činnosti instalací NN a to KEW 6016.

Návrhu předcházel ze strany Kyoritsu podrobný průzkum požadavků techniků, kteří provádějí revize instalací po celé Evropě a samozřejmě i podrobná studie vlastností přístrojů konkurenčních tak, aby se v nových přístrojích neopakovaly nedostatky konkurenčních řešení.

kew6016_web

Přístroj pro revize elektrických instalací KEW 6016

 

Přístroje jsou konstruovány, pro evropský trh a plně vyhovují normám IEC 61010-1 a IEC 61557 a ČSN 33 2000-6. V tomto článku a navazujících pokračováních popíšeme použití přístroje KEW 6016 při revizích instalací podle ČSN 33 2000-6. KEW 6016 je velmi kompaktním a přitom robustním přístrojem. Je vyroben z lehkých a odolných plastů, váží pouhých 1 350 g, což se při celodenní práci určitě odrazí na menší únavě zad, kterou všichni revizní technici dobře znají. Skříňka je také velmi elegantní a všechny ovládací prvky jsou umístěny při ruce. Přístroj je vybaven velkým, dobře čitelným podsvíceným displejem, který podrobně zobrazuje všechny stavy. Ovládání je provedeno pomocí čtyř funkčních kláves, jejichž aktuální význam se zobrazuje na displeji. Pro volbu jednotlivých druhů testu je přístroj vybaven otočným přepínačem.

Jak již bylo řečeno, KEW 6016 patří mezi přístro- je mnohoúčelové, které v sobě sdružují všechny funkce potřebné pro revizi elektrické instalace podle

ČSN 33 2000-6. Je schopen provádět kontrolu spojitosti ochranného vodiče, měřit izolační stav napětím 250 V, 500 V a 1 000 V. Další skupinou měření je test spojitosti. Toto měření se provádí proudem 200 mA. Pro měření impedance smyčky je tento přístroj vybaven speciální funkcí, která zamezuje vybavení chráničů během tohoto měření. Měření se provádí na automatických rozsazích 20, 200 a 2 000 Ω testovacím proudem 6 A, 2 A a 15 mA. S měřením impedance smyčky úzce souvisí i měření přepočtených zkratových proudů PSC a PSF. Další skupinou měření je test proudových chráničů. Přístroj je navržen pro test standardních proudových chráničů všech typů s vybavovacím reziduálním proudem 10, 30, 100, 300 a 500 mA. Dále pak obsahuje funkci pro test speciálních proudových chráničů, používaných jako ochrana před úrazem elektrickým proudem. Dalším měřením, které je KEW 6016 schopen provádět je měření zemního odporu a to třípólovou metodou. Pro tento účel je vybaven pomocnými zemnícími tyčemi a dlouhými měřicími kabely. Pomocí dalších doplňkových funkcí je možno měřit i sled fází, napětí a frekvenci.

Přístroj má paměť na 1 000 měření, přičemž lze vždy zapisovat na zvolenou paměťovou pozici. To je velmi užitečné pro pozdější zpracování a protokolování naměřených hodnot. Do příslušenství přístroje patří sada velmi kvalitních silikonových kabelů (samozřejmostí je sonda s tlačítkem test pro volné ruce) pro všechny typy měření, software, optický komunikační kabel a praktická brašna.

Po tomto krátkém úvodu a popisu přístroje přejdeme k vlastnímu měření. V této části seriálu si popíšeme, jak provádět první sadu měření vyžadovanou ČSN 33 2000-6.

Test proudových chráničů

Norma ČSN 33 2000-6 doporučuje ověřit účinnost samočinného odpojení proudovým chráničem gene-rováním reziduálního proudu až do jeho jmenovité hodnoty I. Způsob ověřování je dán normou ČSN EN 61557-6. Skutečný vybavovací proud chrániče se změří přístrojem KEW 6016 aplikováním testovacího proudu, který je postupně zvyšován až do okamžiku vybavení chrániče.

Jak bylo uvedeno výše, přístrojem je možno testovat standardní proudové chrániče s vybavovacím proudem 10, 30, 100, 300 a 500 mA. Celkový test se skládá z několika dílčích testů. Prvním z nich je test nevybavení proudového chrániče při jedné polovině jmenovitého vybavovacího proudu. Druhým testem je test vybavení proudového chrániče při jednonásobku jmenovitého vybavovacího proudu. Dále následuje měření skutečné hodnoty vybavovacího proudu. Všechny uvedené testy je možné aplikovat pomocí kladné, nebo záporné půlvlny. KEW 6016 umožňuje test chráničů citlivých na střídavý, pulzní a stejnosměrný proud. Nastavení parametrů testu se provádí pomocí funkčních kláves a je velmi rychlé a jednoduché. Pro rychlý a kompletní test proudového chrániče je možné zvolit režim „AUTO“. V tomto režimu provede KEW 6016 automatický test všech kombinací velikosti testovacího proudu a testovací půlvlny. Test proudových chráničů je možné provádět pomocí dvou typů měřících kabelů. V případě testu proudových chráničů přes elektrickou zásuvku použijeme příslušný měřící kabel, který umožňuje připojení do zásuvky. V jiném případě použijeme jednoduchých kabelů s krokosvorkami a připojíme se přímo do elektrické instalace například v rozvaděči.

Při testu standardních proudových chráničů postupujeme následujícím způsobem. V první řadě je potřeba zvolit jmenovitý vybavovací proud chrániče. Ten zvolíme opakovaným stiskem příslušného tlačítka a vybereme z hodnot 10, 30, 100, 300 a 500 mA. Ukazatel na displeji signalizuje, jaký vybavovací proud je aktuálně nastaven. Nejprve provedeme test nevybavení proudového chrániče při polovině jmenovité hodnoty vybavovacího proudu. Pomocí funkční klávesy pro nastavení velikosti násobku jmenovitého vybavovacího proudu nastavíme hodnotu 1/2. Stisknutím tlačítka „TEST“ dojde k zahájení testu, přičemž je po dobu 2 s aplikována jedna polovina jmenovitého vybavovacího proudu. Po uplynutí této doby přístroj signalizuje, že test proběhl v pořádku a k vybavení chrániče tedy nedošlo. Stejný postup aplikujeme jak pro kladnou, tak pro zápornou půlvlnu. Požadovanou půlvlnu testovacího proudu vybereme pomocí tlačítka pro volbu počátečního úhlu testovacího proudu. V případě vybavení chrániče při tomto testu se na displeji zobrazí vybavovací čas. Chránič je však v tomto případě vadný.

Pokud předchozí test proběhl v pořádku, pokračujeme testem s jednonásobkem jmenovitého vybavovacího proudu. Po stisku tlačítka „TEST“ přístroj aplikuje na chránič jednonásobek jmenovitého proudu. Chránič by měl v tomto případě vybavit. Po vybavení zůstává na displeji údaj o rychlosti vybavení.

Toto měření provádíme opět pro obě půlvlny testovacího proudu.

Dále můžeme změřit skutečnou hodnotu vybavovacího proudu. Otočný přepínač nastavíme do polohy RAMP. Tento test je prováděn lineárním nárůstem reziduálního proudu až do okamžiku vybavení chrániče. Skutečná hodnota vybavovacího proudu zůstává pak zaznamenána na displeji.

Proudové chrániče se jmenovitým vybavovacím proudem 30 mA a méně jsou někdy používány jako speciální ochrana proti úrazu elektrickým proudem. Takové proudové chrániče vyžadují speciální měřící postup. Chránič se testuje reziduálním proudem 150 mA (pětinásobek jmenovitého vybavovacího proudu), přičemž maximální čas vybavení určený normou je 4 ms. Na přístroji nastavíme pětinásobek jmenovitého vybavovacího proudu. Po stisku tlačítka „TEST“ se na displeji zobrazí vypínací čas chrániče.

Toto měření provádíme opět pro obě půlvlny testovacího proudu.

 

KEW6016_prislusenstvi

KEW 6016 a příslušenství

 

Test spojitosti - měření přechodového odporu

Měřením spojitosti se zabývá čl. 61.3.2, v němž je stanoveno měření spojitosti ochranných vodičů a spojitosti hlavního a doplňujícího pospojování. Norma doporučuje použít pro toto měření napětí 4 až 24 V a měřit proudem alespoň 200 mA. Test spojitosti se používá pro kontrolu obvodů a spočívá v měření velmi nízkých odporů. To je zvláště důležité pro kontrolu zapojení ochranného vodiče. Proto je před započetím tohoto měření vhodné odstranit vliv parazitního přechodového odporu ve zdířkách přístroje a vlastního odporu měřicích kabelů. K tomu je KEW 6016 vybaven funkcí NULL. Před vlastním měření přepneme funkční přepínač do polohy CONTINUITY, stiskneme a uzamkneme tlačítko TEST a zkratujeme hroty měřicích kabelů. Na displeji se zobrazí odpor měřicích kabelů. Poté stiskneme tlačítko NULL a přístroj odečte tuto naměřenou hodnotu - na displeji se zobrazí nulový odpor. Hodnota tohoto odporu je v přístroji uchována i po jeho vypnutí, a tak není nutné vždy znovu provádět nulování. Po této operaci připojíme měřicí hroty například mezi kolík zásuvky a ochranné pospojení. Kontrolky signalizují, zda není obvod pod napětím. Pokud kontrolka nesvítí, můžeme přikročit k vlastnímu testu. Po stisku tlačítka TEST přístroj změří odpor mezi sondami a na displeji se zobrazí již zkorigovaná hodnota, snížená o odpor měřicích sond.


Test izolace - měření izolačního odporu s KEW 6016

Podstata izolačního odporu

Živé vodiče jsou od sebe a od uzemnění odděleny izolací, jejíž odpor je dostatečně vysoký na to, aby zajistil, že proud mezi vodiči a zemí je dostatečně nízký. Ideální izolační odpor by měl být nekonečný a neměl by propustit žádný proud. Ve skutečnosti mezi dvěma živými vodiči a zemí proud je, říká se mu „unikající proud“. Tento proud se skládá z následujících tří složek: konduktivní proud, kapacitní proud a povrchový unikající proud. Na obr. 3 (a, b, c) je naznačena fyzikální podstata těchto tří složek unikajícího proudu.

podstata_proudu

Fyzikální podstata unikajícího proudu

Konduktivní proud

Dokud izolační odpor nedosáhne nekonečné hodnoty, protéká skrz izolaci mezi vodiči malý unikající proud. Unikající proud vypočteme pomocí Ohmova zákona:

izolacni_proud

Kapacitní proud

Izolace mezi vodiči s rozdílným potenciálem slouží jako dielektrikum kondenzátoru, vodiče tvoří elektrody kondenzátoru. Při aplikaci stejnosměrného napětí začne protékat nabíjecí proud, jehož hodnota se exponenciálně snižuje se vzrůstající úrovní nabití kondenzátoru (takřka nulové hodnoty dosáhne obvykle za méně než 1 sekundu). Na konci měření musí být náboj z kondenzátoru odstraněn, což je automaticky zajištěno vybíjecí funkcí. Když je mezi vodiče aplikováno střídavé napětí, síť nepřetržitě nabíjí a vybíjí kapacitu tvořenou vodiči, a proto je zde nepřetržitý střídavý prosakující proud, který protéká sítí.

Povrchový unikající proud

Když pro připojení vodičů apod. odstraníte izolaci, proud proteče mezi odkrytými vodiči přes povrch izolace. Množství unikajícího proudu závisí na stavu povrchu izolace mezi vodiči. Pokud je povrch čistý a suchý, hodnota unikajícího proudu bude velmi nízká. Pokud je ale povrch vlhký nebo špinavý, hodnota může být vysoká. Pokud je hodnota dostatečně vysoká, může způsobit výboj mezi dvěma vodiči. Zda k výboji mezi vodiči dojde, či ne, závisí na stavu povrchu izolace a na aplikovaném napětí. To je důvod, proč se měření izolace obvykle provádí při vyšším napětí, než se obvykle aplikuje do obvodu.

Celkový unikající proud

Celkový unikající proud je součtem konduktivního, kapacitního a povrchového unikajícího proudu, jak je popsáno výše. Každý z proudů a poté celkový unikající proud jsou ovlivněny faktory, jako je okolní teplota, teplota vodiče, vlhkost a aplikované napětí.
Pokud je v obvodu aplikováno střídavé napětí, bude zde vždy přítomen kapacitní proud a nelze jej eliminovat. Proto se používá stejnosměrné napětí pro měření izolačního odporu a unikající proud v tomto případě rychle klesá na nulu, a tedy nemá žádný vliv na měření. Vysoké napětí se používá z toho důvodu, že často zničí vadnou izolaci a způsobí výboj v důsledku prosakování stěn, a tak odhalí potenciální chyby, které by při nízkém napětí zůstaly skryty. Tester izolace měří aplikovanou úroveň napětí a proud unikající izolací. Tyto hodnoty se počítají pomocí vzorce pro výpočet izolačního odporu:

unikajici_proud

Když se nabíjejí kondenzátory v obvodu, nabíjecí proud klesá k nule a zobrazí se záznam stálého izolačního odporu, což znamená, že jsou kondenzátory plně nabity. Do obvodu je indikováno plné testovací napětí a stane se nebezpečné, pokud jej takto nabité zanecháte. Model KEW 6016 má funkci pro automatické vybití napětí, které se pro zajištění bezpečného vybití měřeného obvodu spustí okamžitě po uvolnění tlačítka TEST.
Pokud je kabelový systém vlhký nebo špinavý, povrchový unikající proud bude vysoký a výsledkem bude nízký izolační odpor. V případě rozsáhlé elektrické instalace jsou izolační odpory všech paralelně zapojených jednotlivých obvodů v celkovém součtu velmi nízké.

Poškození zařízení citlivého na napětí

V dnešní době se v elektroinstalacích vyskytuje řada zařízení, která obsahují citlivé elektronické součástky. Tyto prvky mohou být velice snadno poškozeny aplikováním vysokého napětí používaného při testu izolace. Abychom předešli jejich poškození, je nutné takové prvky z elektroinstalace před zahájením testu odstranit. Jedná se především o elektroniku, počítače, tiskárny, elektronické vypínače, stmívače světla, obecně zařízení obsahující elektronické součástky.

Vlastní měření izolačního odporu

Před každým měřením je potřeba zkontrolovat, zda na měřicích bodech není napětí. Otočíme funkční přepínač do polohy pro měření izolace (INSULATION). Dále k měřícímu přístroji připojíme měřicí kabely a zvolíme měřicí napětí 250 V, 500 V nebo 1 000 V.
Pokud je přístroj připojen k živému obvodu, přístroj indikuje chybu a neumožní provedení testu. V případě, že se tak nestane, můžeme pokračovat v měření.
Ve druhém dílu seriálu jsme se blíže seznámili s přístrojem KEW 6016 a podrobně popsali postup měření spojitosti a izolačních stavů. V následujícím dílu bych rád navázal popisem dalších funkcí tohoto testeru (měření uzemnění, impedance smyčky, zkratových proudů atd.).

 

Měření impedance smyčky

Impedance smyčky je důležitý parametr z hlediska vypínání jisticích prvků v elektrické instalaci. Impedance musí být dostatečně nízká, aby v případě poruchy (zkratu, přetížení) byl jistící prvek schopen zareagovat. Přístroj připojený do sítě měří napětí sítě U a proud I, protékající zatěžovacím odporem. Z těchto hodnot vypočítává Impedanci sítě Z (viz obr. 3). Na obr. 4 a 5 je naznačena smyčka v sítích TT a TN.

obr3

Princip měření impedance smyčky

obr4

Měření impedance smyčky v soustavě TT

obr5

Měření impedance smyčky v soustavách TN-C a TN-S

Měření impedance smyčky s KEW 6016

Přístroj KEW 6016 měří impedanci smyčky ve dvou rozsazích. Rozsah do 2 000 Ω je vhodný pro měření smyčky L-PE. Pro měření smyčky L-N a L-L se používá rozsah do 20 Ω. Aktuální typ měření smyčky se zobrazuje na displeji. Přístroj též na displeji indikuje správnost připojení měřicích hrotů. Po stisku tlačítka TEST přístroj změří impedanci smyčky a zobrazí tento údaj na displeji. Přístroj KEW 6016 je vybaven funkcí pro měření impedance smyčky bez vybavení proudových chráničů. Funkci lze podle potřeby zapnout nebo vypnout. S měřením impedance smyčky úzce souvisí i měření zkratového proudu (PSC a PFC). Jedná se vlastně o ten samý princip, přičemž zkratový proud je automaticky vypočítáván z naměřené impedance a měřeného napětí.

Test uzemnění

KEW 6016 je na rozdíl od svého předchůdce KEW 6010B vybaven funkcí pro měření uzemnění. Pro tento typ měření používá klasickou třípólovou metodu se dvěma pomocnými zemniči. Princip měření je naznačen na obrázku 6. Mezi testovanou elektrodu E a krajní pomocnou sondu H je aplikován konstantní proud I. Pomocí třetí elektrody S je měřen úbytek napětí na testované zemnicí elektrodě U. Z Ohmova zákona pak jasně vychází odpor zemnicí elektrody R = U/I.

obr6
Měření uzemnění

Další funkce

Kromě popsaných funkcí obsahuje KEW 6016 ještě další dvě doplňkové funkce. Jednou z nich je měření síťového napětí, druhou je pak test sledu fází. Tento test se provádí připojením tří fázových vodičů. Přístroj jasně detekuje na displeji směr otáčení soustavy. Z hlediska bezpečnosti je velmi užitečná funkce Touch Pad. Na ovládacím panelu v blízkosti tlačítka TEST má přístroj kovovou dotykovou plošku. Po přiložení palce na tuto plošku přístroj měří napětí mezi uživatelem a ochranným vodičem PE. V případě, že napětí přesáhne nastavenou mez, rozsvítí se varovná kontrolka a bzučák indikuje přítomnost nebezpečného napětí.

V tomto seriálu jsme se podrobně seznámili s přístrojem pro revizi elektrických instalací Kyoritsu KEW 6016. Věříme, že díky své všestrannosti, designu a v neposlední řadě i ceně, si tento přístroj vybuduje pevnou pozici na našem trhu a získá oblibu uživatelů.

 

 

 PU 184

 

Měřicí přístroj pro kontrolu a revizi elektrických spotřebičů dle ČSN 33 1600 ed. 2

 

-ověření napětí na ochranném vodiči, správnost zapojení zásuvek

-měření velikosti síťového napětí

-měření proudu odebíraného spotřebičem, trvalé zatížení 16 A, krátkodobě 24 A

-měření dotykového proudu dle DIN VDE 0701 díl 240

-měření izolačního odporu napětím 500 V, proudem 1 mA v rozsahu 2...20 MΩ

-měření odporu ochranného vodiče proudem větším jak 200 mA v rozsahu 2...20 Ω

-měření unikajícího proudu náhradní metodou v rozsahu 2...20 mA

-měření unikajícího proudu rozdílovou metodou v rozsahu 20 mA

 

 

-Stabilizované měřicí napětí pro měření izolačních odporů

-Měření skutečné efektivní hodnoty střídavých veličin

-Ochrana vstupních svorek proti přepětí

-Měření unikajících proudů uzemněných spotřebičů (rozdílová metoda)

-Snadná obsluha a minimální údržba

-Přístroj odpovídá bezpečnostním požadavkům dle ČSN EN 61010-1 a požadavkům EMC dle ČSN EN 55011, ČSN EN 5082-2


 

 

Technická data:

 

Zobrazení: LCD displej

 

Měření izolačních odpor RISO

Měřicí rozsahy: 2 MΩ a 20 MΩ

Testovací napětí: 500 V DC

 

Odpor ochranného vodiče RPE

Měřicí rozsahy: 2 Ω a 20 Ω

Testovací proud: 200 mA DC

 

Měření náhradního unikajícího proudu ID

Měřicí rozsahy: 2 mA a 20 mA

 

Měření rozdílového unikajícího proudu IΔ

Měřicí rozsah: 20 mA

 

Měření dotykového proudu IF

Měřicí rozsah: 2 mA

 

Měření proudu spotřebiče IN

Měřicí rozsah: 16 A

 

Napájecí napětí: 187 ... 253 V AC/49 … 51 Hz

 

Elektrická bezpečnost: ČSN EN 1010-1

Stupeň krytí: IP 40

Hmotnost: cca 2 kg

Rozměry: 300 x 200 x 60 mm

 

 

ETCR 2000A+

 

Klešťový tester zemních odporů

 

Klešťový tester zemních odporů do 200 Ohm, alarm, paměť naměřených hodnot.

 

Měření bez rozpojení zemniče a bez pomocných sond.

Kleště obsahují napěťovou a proudovou cívku.

Napěťová cívka indukuje napětí do měřeného obvodu (smyčky).

Proudová cívka měří proud v tomto obvodu.

Přístroj vyhodnotí napětí U a proud I.

Na displeji se zobrazí měřený zemní odpor R = U/I

 

Tester ETCR 2000A+ je určenpro rychlé, bezpečné a přesné měření zemního odporu.

Není třeba rozpojovat zemnící vodič, ani používat pomocné zemní elektrody.

Umožňují nastavit limitní hodnoty, při jejichž překročení se aktivuje alarm (optický - zvukový).

Přístroje se vyznačují rychlým startem a sníženou spotřebou.

 

Technické údaje:

Vnitřní otvor kleští: 65 x 32 mm

Volba rozsahů: Automatická

Paměť: 99 měření

Alarm pro odpor: 1 až 199 Ω

Ochrana: dvojitá izolace

Napájení: 4x 1,5V AA

Pracovní teplota okolí: -20°C až 55°C

Hmotnost: 1120 g

Rozměry: 285 x 85 x 56 mm (ETCR 2000A)

Kompletní příslušenství:

pevný kufřík, baterie, kalibrační list od výrobce, kalibrační smyčka, manuál

 

 

Rozsah

Rozlišení

Přesnost

 

0.010-0.099Ω

0.001Ω

±(1%+0.01Ω)

 

0.10-0.99Ω

0.01Ω

±(1%+0.01Ω)

ODPOR

1.0-49.9Ω

0.1Ω

±(1.5%+0.1Ω)

 

50.0-99.5Ω

0.5Ω

±(1,5%+0.5Ω)

 

100-199Ω

±(2%+1Ω)